МЕДИТАЦИЯ
Широко дискутирана тема, с безброй източници на информация в интернет. Днес ще се опитам да обясня, какво означава медитация, какви са различните форми на медитация и какви са ползите от нея…понеже до сега не са регистрирани никакви вреди…
Медитацията е отпускане на ума, което предизвиква режим на съзнанието, за да постигне физическо, емоционално, умствено и духовно развитие. Практикува се доста отдавна на изток, а в последните години набира популярност и в Европа. Предназначението на медитацията е релаксация и контакт с духовните водачи и изграждане и овладяване на вътрешната енергия. Като резултат могат да се появят видения, възможност да се видят минали животи и да се осъществят пътувания в други светове и измерения.
Като цяло медитацията е средство за откриване на собствения потенциал и получаване на просветление. Основната идея при медитацията е да се изчисти съзнанието, което обикновено е пълно с безброй излишни мисли и да се даде шанс на подсъзнанието, което е висшият Аз свързан пряко с Бог и Вселената , да ни даде отговори и насоки за един по-добър и осмислен живот.
Има най-различни теории за позата и часовото време за медитация. Но истината е че може да медитирате легнали,седнали, прави, ходещи и изобщо навсякъде и по всяко време, стига това да не ви притеснява. Разбира се за начинаещите е по-добре да са легнали в подходящото за това време…обикновено вечер, за да не се притесняват от шум и евентуално падане ако вървят….
Най-важното при всички духовни учения е че те са точно това, духовни, тоест трябва да следвате вътрешния си глас и да се чувствате предимно спокойни, докато изпълнявате каквато и да е практика.
Методите за медитация , също са безбройни. Тук ще опиша няколко, които не изискват кой знае какви усилия, лесни за възприемане от абсолютно начинаещи и без строго обвързване за последователност.
1. Взиране в запалена свещ – сядате удобно/легналата поза тук няма да е удачна/ и палите свещ, без значение от вида и размера й, на около 50-60см от очите. Взирате се единствено и само в свещта. Препоръчително е упражнението да се прави в тиха стая, за да не се разсейвате. Взирането в един предмет дава конкретна цел на ума, благодарение на което той „забравя” за всичко останало, което е в него. В началото, разбира се, ще преминават хилядите мисли, които обикновено преминават, че и повече, с повече практика обаче, ще установите, че идва момент в който наистина не мислите за нищо и умът е празен. Това обикновено се случва на петият опит..:)Времетраенето на медитацията в началото е добре да е ориентировъчно около 15мин.Защо? Защото 5 мин. са твърде малко. Все пак около 49 000 мисли, според статистиката, трябва да преминат през ума ви докато се успокои. А повече от 15ин. Биха ви изнервили в самото начало, заради усилието и безрезултата. Така че първите 3 пъти, около 15 мин са ви достатъчни да се „реете”. В момента в който усетите че мислите са значително намалели,може да удължите времетраенето до 30 ин.
Какво се получава. Първият път, когато „умът” види свещта си казва „а, виж ти, дава ми се време да разиграя 100 ситуации и монолози и да изкарам всичко наяве”. По същия начин и втория и третия път. На четвъртия и петия обаче му става вече скучно, защото запалената свещ не му дава поводи за размисли и тогава идва моментът в който се изключва. Изключването дава едно ново начало за вас и това е безцелното „реене”в тишината, празнотата и спокойствието….наслаждавайте му се. След няколко медитации в пълна тишина на ума, ще започнете да се връщате към себе си и да получавате прозрения или отговори на въпроси, които ви касаят. Тук вече работи подсъзнанието, което няма възраст и ограничения и е свързано директно с Вселената.
Прозренията могат да се появяват като картини, мисли, чувства и усещания. Не очаквайте нищо конкретно, за да не бъдете разочаровани. Главната идея на медитацията е да отпуснете ума..не да станете медиуми.
При някои отпускането става от първият опит, при други от десетия, при трети от двадесетия. Същото важи и за прозренията.
Описаното в този първи метод важи за всички останали, така че ще ги изброя без да навлизам в детайли.
2. Слушане на релаксираща музика и съсредоточаване в нея – задължително е да е една и съща музика, до постигане на пълно изпразване на ума. После може да сменяте мелодиите.
3. Визуализиране – тук ще се изправите пред малко предизвикателство. По принцип визуализирането на любимо място, успокоява ума, но все пак това е „реална” картина и в нея може да има движение, което ще породи разсъждения или още мисли. Например представяте си че сте седнали на любимия си плаж, спокойно е, слънчево и топло, морето гали краката ви….идилия…и изведнъж прелита чайка…и хоп…започваме да мислим, от къде дойде тази чайка, иска ли нещо…знак ли получавам…Така че това е метод за малко по-напреднали и уверени в себе си личности, които са сигурни че могат да задържат визуализираната картина статична.
4. Вглеждане в органите с любов – това е малко по-различен метод на медитация, който също е и лечебен. За тези, за които здравето е нещо което искат да коригират първо, това е методът с който трябва да започнат. Започваме от горе на долу. „Поглеждаме” очите, обгръщаме ги с любов, следват носът, ушите, устата, езикът, гърлото, щитовидната жлеза и така последователно надолу. Тук също участва визуализацията, защото трябва да си представим всеки орган, или да го „видим” с вътрешното си око. Обгръщането на органите с любов прави рестарт на изцеление на целия организъм. Зареждаме клетките си с положителна енергия и те ни се отблагодаряват като се регенерират и работят перфектно и по предназначение. Разбира се отнема време.
5. Дишане – тук концентрацията е в дишането. Постепенно се опитвате да го забавите, ориентировъчно броите до 4 докато вдишвате, задържате въздуха до 2 и издишвате отново преброявайки до 4. Има доста учения за дишането. Най-често използваното е йога дишане. Идеята е една и съща, релаксация и изпразване на ума.
6. Броене – решаваме до кое число искаме да броим. Примерно до 50. Започваме бавно да броим от 1 до 50. Ако подминем 50 , значи сме се разсеяли. Идеята е да се концентрираме върху броенето и всяко едно число. Малко прилича на броенето на овце преди заспиване..:)
7. Гледане на небе – това е един от най-приятните методи за медитация,който ни връща и към безгрижното детство. Кога за последно сте поглеждали към небето и облаците…ей така без да мислите. Тук мисля че няма какво да се обяснява. Намирате полянка, одеяло,,,и при слънчево време се наслаждавате на прекрасното небе над нас и облаците…ако има такива. Като деца виждахме различни фигури…може пак да ги видите.
Медитацията намалява пристъпите на тревожност, изгражда самоувереност, премахва главоболие и безсъние, както и депресия, чрез увеличаване на серотонина. Увеличава праната/жизнената енергия/, нормализира кръвното налягане, подобрява концентрацията и намалява болестите на сърцето.
С една дума….медитирайте.